#1 2009-09-20 22:07:03

Wredna Mała Mi

Amator

Zarejestrowany: 2009-09-20
Posty: 13
Punktów :   

Książki Pani Terakwoskiej ;]

Jak w temacie Zdecydowanie polecam książki tej Pani ;] Są genialne! Najbardziej podobało mi się "W krainie kota" , ale np . "ono" też było super. A Wy czytaliście coś tej autorki? Polecicie coś może?


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"W krainie kota" : Nowoczesna baśń o poszukiwaniu własnej tożsamości i rozumieniu samego siebie. Pomysł fabularny zaczerpnięty z symboliki Tarota, którego znaczenia można śledzić na kartach książki. Opowiedziana historia Ewy, jej trzymiesięcznego synka i uratowanego przez główną bohaterkę kota, który odwdzięcza jej się wyprawami w Krainę Tarota, sugeruje, że życie ma swoją drugą stronę - tajemniczą, magiczną.

" Ono " : jedna z bardziej zaskakujących powieści ostatnich lat, książka inna od tych, które Terakowska kierowała dotychczas do młodzieży, inna też od adresowanej do starszych czytelników "Poczwarki", choć, podobnie jak ta ostatnia, przeznaczona jest dla dojrzałych odbiorców. Po raz pierwszy Dorota Terakowska przedstawia świat tak dotkliwie realistyczny, choć nie pozbawiony magii i niezwykłości. Umieszcza w nim na pozór nie wyróżniającą się żadnymi szczególnymi cechami osobowości czy zdolnościami bohaterkę, w której każdy może odnaleźć mniej lub bardziej sobie znajomą "dziewczynę z sąsiedztwa". Dziewiętnastoletnia Ewa, mieszkanka małego polskiego miasteczka, pozbawiona zainteresowań i jakichkolwiek większych ambicji, staje nagle przed bardzo poważnym problemem życiowym. To, co jej się przytrafia, nie jest niestety czymś niespotykanym, zaskakująca jest natomiast jej reakcja na ów problem - postawa niewiele mająca wspólnego z wyborem, jakiego moglibyśmy się po "takiej dziewczynie" spodziewać. Powieść jest zadziwiająca, wielowymiarowa i pełna napięcia, autorka po mistrzowsku wykorzystała w niej wypróbowaną w prozie realistycznej ideę ukazania wewnętrznego rozwoju młodego bohatera na tle jego środowiska. Mamy tu do czynienia z realizacją nie tylko udaną, ale i pod wieloma względami nowatorską. Misterna, przemyślana w każdym szczególe konstrukcja oraz znakomicie nakreślone, wyraziste postaci sprawiają, że powieść czyta się jednym tchem.

Offline

 

#2 2009-10-01 21:42:22

Sahiba

Robi postęp

Zarejestrowany: 2009-09-30
Posty: 27
Punktów :   

Re: Książki Pani Terakwoskiej ;]

Na razie przeczytałam zaledwie trzy książki Doroty Terakowskiej: "Poczwarka", "Ono", "Tam gdzie spadają anioły". Wszystkie mnie zachwyciły i chcę więcej. Jednak nie wrzucałam wszystkich tych książek do fantasy... "Ono". Jest tam magia, ale nie w sensie dosłownym. A "Poczwarka"? Boga wrzucamy do fantasy? Sama nie wiem. Z pewnością literatura piękna, współczesna.
Gorąco polecam wszystkie z tych książek, które wymieniłam. Wszystkie są niezwykłe, a takie życiowe. Magia słów Terakowskiej styka się z rzeczywistością. Te książki zarówno uczą, bawią, poruszają, wzruszają.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl